Tag Maneger - AKASOFT Yazılım Geliştirme Dijital Reklam Ve Web Tasarım Ajansı

Tag Maneger

blog-img

Tag Maneger

Bu yazımda sizlere Google Tag Manager Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. En basit tanımlaması ile Google Tag Manager Java Script kullanan, ücretsiz bir kod grubu bütünüdür. Peki ne yapar bu kod grubu bütünü?

Bu kod grubu bütünü bizlere sitemiz üzerinde etiket yönetimi (java script ve html kodları) yapmamız için olanak sağlar. Bu etiket yönetimi ile birlikte bizler sitemize gelen kullanıcıların davranışlarını gözlemleyebilir bir hale gelebilir ve bu davranışlardan iç görüler üreterek performans artışları sağlayabiliriz.

Neden Google Tag Manager Kullanmalıyım?

Elbette ki yukarıda bahsettiğim performans artışı analizlerini Google Analytics üzerinden ya da diğer veri analiz araçlarından faydalanarak da yapabilirsiniz.

Fakat unutmamak gerekir ki sürekli gelişen dijital çağda insanların bir şeylere erişmek için ayırdığı vakit çok kısıtlı ve bu kısıtlı vakitlerinde insanlar “hızlı” bir şekilde erişme eğilimindeler. İşte bu eğilim odak noktası olduğunda Google Tag Manager sizin en kuvvetli silahınız olacaktır.

Ne demek istiyorum?

Yukarıda bahsettiğimiz kullanıcı analizleri, dönüşüm takipleri ve bunlara ek olarak çalıştığınız platformların pixel ve yeniden pazarlama kodlarının hepsinin sitenize hard-coded olarak eklendiğini ve her bir kullanıcı sizin sunucunuza her bir istek gönderdiğinde, sunucunuzun bütün bu kodlar ile birlikte kullanıcıya cevap vermeye çalıştığını düşünün. Sunucunuz bütün bu isteklere cevap vermeye çalışırken sayfa yüklenme süreleriniz uzayıp gidecek ve bir süre sonra kullanıcı kaybetmeye başlayacaksınız.

Şimdi bütün bu kodların sunucunuzun dışında bir araçta muhafaza edildiğini ve sunucunuzun her bir kullanıcıya rahatlıkla cevap verebildiğini düşünün. İşte bu Google Tag Manager ne yapar sorusunun en önemli cevabı oluyor.

Tag Manager Kullanım Alanları Nelerdir?

Google Tag Manager bir çok hazırlanmış kullanım alanı sunuyor bizlere. Bu kullanım alanlarını 3 ana başlık altında inceleyebiliriz; Tag Manager üzerinde varsayılan olarak bulunan etiketler, tag manager ile custom oluşturabileceğimiz etiketler ve tag manager galerisi yardımı ile 3. parti kişiler tarafından oluşturulmuş etiketler.